Špindlerův Mlýn – Bílý most

Pokud jste někdy navštívili město Špindlerův Mlýn, zajisté jste si nemohli nevšimnout místní zajímavosti města a to Bílého mostu, nacházející se v samém srdci Špindlerova Mlýna. Tento unikát je dominantou města a stal se i aktérem mnoha českých filmů, například klasického českého filmu Homolka a Tobolka. Bílý most je postaven přes samotnou řeku Labe a pro svůj tvar se stal symbolem tohoto krásného horského města.

Původní dřevěný most nahradil po povodních v roce 1911 nový Bílý most

Původně byl na jeho místě postaven dřevěný most a to v roce 1829, avšak tento původní most zničily povodně v roce 1897. Tento dřevěný most byl posílen o roubený pilíř, který se nacházel uprostřed řečiště. Díky těmto ničivým povodním byl také stržen most do Bedřichova, kovárna, hraběcí pila, papírna na Tabulových boudách a významně byla poškozena i silnice vedoucí do města Vrchlabí. Nynější most byl na tom samém místě postaven v roce 1911 a je již zhotoven ze železobetonu s lomenými segmentovými oblouky. Most je doplněn dřevěným zábradlím se sedmnácti sloupky s motivem hrázdění a v současné době slouží jen pro pěší, z důvodu toho, aby nedošlo k dalšímu poškození mostu. Na okrajích mostu vedou chodníky, které od vozovky oddělují zídky.

Po Harrachovské cestě se dostanete až na Labskou boudu

Z jedné strany se dostaneme od budovy České pošty k hotelu Savoy Royal. Most je 27,6 metrů dlouhý a 4,84 metrů široký a v nejvyšším bodě most dosahuje výšky 3,65 metrů. Jak už bylo řečeno, most je vyroben ze železobetonu a v rámci jeho postavení byla provedena úprava koryta řeky Labe. Právě zde začíná tzv. Harrachovská cesta, což je nejstarší turistická stezka v Krkonoších, původně s německým názvem Harrach Weg. Tato cesta vede od výše uvedeného Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně až k Labské boudě. V roce 1879 tuto cestu nechal vybudovat hrabě Jan Harrach. Její celková délka je 8,7 km s převýšením 520 metrů. Pokud tedy navštívíte krásné horské město Špindlerův Mlýn, tak určitě navštivte tuto místní zajímavost, která překonala desítky let v nezměněném stavu.